Naslovnica SPORT I IRFAN PELJTO JEDAN JE OD NJIH: Kažnjene sudije na utakmicama Zrinjski...

I IRFAN PELJTO JEDAN JE OD NJIH: Kažnjene sudije na utakmicama Zrinjski – Borac i Sloboda – Velež

62
0

Komitet za sudije i suđenje Fudbalskog saveza Bosne i Herecgovine, je na sjednici održanoj danas izvršio je analizu suđenja na utakmicama 6. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine.

Kako je saopćeno iz FSBiH, Komitet je jednoglasno utvrdio niz propusta na utakmicama Zrinjski – Borac (1:1) i Sloboda – Velež (1:1), koje su sudili Irfan Peljto i Sabrija Topalović, a u VAR sobi su bili Luka Bilbija i Josip Čolić (u Mostaru), odnosno Dragan Kesić i Davor Maksimović (u Tuzli).

HŠK Zrinjski – FK Borac

25. minut:

U duelu unutar kaznenog prostora domaće ekipe, igrač br. 15 FK Borac jasno odigrava loptu, nakon čega igrač br. 4 HŠK Zrinjski pravi jasan prekršaj startom na zglob protivničkog igrača. Glavni sudija, iako veoma dobro postavljen i sa jasnim pogledom na incident, propušta da prepozna prekršaj i dosudi kazneni udarac za ekipu FK Borac i izrekne opomenu igraču domaće ekipe.VAR sudija propušta da interveniše i pozove sudiju na OFR (pregled snimke).

26. minut: Igrač br. 6 HŠK Zrinjski jasno povlači za ruku protivničkog igrača br. 24 te dolazi u posjed lopte na nepropisan način, i neposredno nakon toga postiže pogodak. Glavni sudija, iako dobro postavljen, propušta da dosudi direktan slobodan udarac za gostujuću ekipu, a VAR sudija propušta da interveniše i pozove glavnog sudiju na OFR (pregled snimke).

90+5. minut: Unutar kaznenog prostora gostujuće ekipe, igrač br. 2 FK Borac, jasno koristi ruke na nedozvoljen način, te čini nedozvoljeno oštar prekršaj nad igračem domaće ekipe br. 23. Glavni sudija propušta da dosudi kazneni udarac za HŠK Zrinjski i izrekne opomenu igraču br. 2 gostujuće ekipe, prenosi Faktor. VAR sudija propušta da interveniše i pozove sudiju na OFR (pregled snimke).

FK Sloboda – Velež

45+1. minut:

Unutar kaznenog prostora gostujuće ekipe, dolazi do jasnog povlačenja za dres igrača br. 21 FK Sloboda, te glavni sudija propušta da dosudi kazneni udarac za FK Sloboda i izrekne opomenu igraču br. 80 FK Velež.VAR sudija propušta da pozove glavnog sudiju na OFR (pregled snimke).

90+2. minut: Nakon postizanja pogotka FK Sloboda, nije bilo moguće crtati linije ofsajda, jer nisu bili u cijelosti vidljivi svi igrači odbrane. Odluka sudijskog tima na terenu je bila priznavanje pogotka, a obzirom da nije bilo jasnog dokaza za drugačiju odluku, VAR nije mogao reagovati.

“Komitet za sudije i suđenje još jedanput odbacuje sve vrste pritisaka, te potvrđuje svoju opredijeljenost i istrajnost u kažnjavanju svih sudijskih propusta, a u cilju regularnosti i integriteta takmičenja PLBiH”, saopćeno je iz FSBiH

Ovakav potez Fudbalskog saveza BiH, odnosno saopćenje za javnost, u kojem su navedene sve greške, svakako je za pohvalu i nadamo se da će i u budućnosti upoznavati javnost sa svojim odlukama kako bi se otklonile sve sumnje o ispravnost sudijskih odluka.