Naslovnica SPORT SUDIJSKA SKALAMERIJA NA SVJETSKOM PRVENSTVU: Kanada oštećena za dva penala protiv Belgije,...

SUDIJSKA SKALAMERIJA NA SVJETSKOM PRVENSTVU: Kanada oštećena za dva penala protiv Belgije, komentator HRT-a ogorčen (VIDEO)

58
0

Kanadska reprezentacija propustila je iskoristiti jedanaesterac protiv Belgije u 10. minuti skupine F Svjetskog prvenstva, u kojoj se nalazi i Hrvatska. Thibaut Courtois obranio je udarac Alphonsa Daviesa s bijele tačke. Ipak, mnogi se slažu da je Kanada u prvom dijelu zakinuta za dva penala.

VAR nije gledao mogući penal zbog ofsajda, a ofsajd nije postojao

Jan Vertonghen srušio je Tajona Buchanana i u najmanju ruku bi VAR to pregledavao, no pomoćni sudija označio je ofsajd Buchanana pa provjere nije bilo. Gledajući ponovljeni snimak, poprilično je jasno da ofsajda nije bilo. Naime, Buchananu loptu nije dodao njegov suigrač, nego Eden Hazard, koji je prije toga imao loptu pod kontrolom.

Video sporne odluke možete pogledati OVDJE.

Nisu to primijetili ni glavni sudija Janny Sikaze ni pomoćni sudija Arsenio Marengule, a nije se oglasila ni VAR soba, u kojoj je glavni Juan Soto. Kanađani su tako možda zakinuti i za još jedan penal – ili barem priliku da sudija ponovno provjeri tu situaciju.

Saplitanje igrača Kanade

U drugoj je situaciji Axel Witsel s leđa sapleo Richieja Laryeu, a sudija se nije oglasio. VAR soba je to provjeravala, što je bilo jasno naznačeno, ali glavni sudija nije otišao pogledati snimku te je odlučeno da penala nema.

HRT-ov komentator Joško Jeličić u poluvremenu je bio vrlo kritičan prema sudijskoj ekipi:

“Očekujem da će glavni sudac Sikazwe i ovaj Soto iz Venezuele u VAR sobi na poluvremenu krenuti svojim kućama. Dva čista kaznena udarca nisu svirana Kanadi. Prva situacija je gdje je igraču Kanade dodao igrač Belgije, a označeno je zaleđe. Druga situacija je ovo saplitanje.”