Naslovnica AUTO Masterclass Hamiltona i Mercedesa za trijumf na “Katalunji”

Masterclass Hamiltona i Mercedesa za trijumf na “Katalunji”

35
0

Vozač Mercedesa Luis Hamilton proslavio je Veliku nagradu Španije, četvrtu trku u šampionatu Formule 1 ove godine, objavio je Sport klub.

Sedmostruki svjetski prvak ostvario je treću pobjedu ove sezone na stazi u Kataloniji i 98. u karijeri, ispred Maxa Verstappena u bolidu Red Bulla. Još jedan vozač Mercedesa, Valteri Botas, popeo se na treću stepenicu postolja.

Hamilton je šesti put osvojio Montmel nakon sjajne vožnje i taktičke majstorske klase svog tima. Britanac je na startu ostao bez vodeće pozicije, jer ga je pretekao Verstappen, kojem nije mogao prijetiti u gotovo dvije trećine trke.

Sve se promijenilo u trenutku kada je aktuelni prvak pola sekunde prišao mladom Holanđaninu, a onda je po drugi put iznenada prešao na boks. Od tog trenutka, na već korištenim gumama srednje veličine, Hamilton je nadoknadio jednu i po do dvije sekunde u krugu u svojevrsnom ponavljanju Velike nagrade Mađarske 2019. godine. Tako je sedam krugova prije kraja imao priliku da napadne pilota Red Bulla, što je i učinio uspješno, ali Verstappen nije mogao odgovoriti.

Na kraju je holandski automobilista završio gotovo 16 sekundi zaostatka dok je prešao na nove gume nakon što ga je pretekao Hamilton. Verstappenu se to isplatilo jer je u najbržem krugu trke osvojio dodatni bod, za koji se ponovo borio s Botasom, koji je završio treći nakon dvoboja sa Charlesom Leclercom u Ferrariju. Monako je u startu nadmudrio vozača Mercedesa, ali njihova je tučnjava razriješena nakon prve borbe.

Leclerc je završio četvrti, ispred suvozača Red Bulla Sergia Pereza, koji se u šestoj McLarenu imao veliku borbu s Danielom Ricardom. Sedmo mjesto zauzeo je mlađi Carlos Sainz u drugom Ferrariju, ispred vozača McLarena Land Norrisa, a Francuzi Esteban Ocon i Pierre Gasly pobjednike su zaokružili na bodove. Pilot Alpha Taurija bio je u centru pažnje uprkos promašaju od pet sekundi, jer je bio loše postavljen na startu, a kasnije je predugo stajao pri ulasku u boks.

Inače, četvrta trka prošla je bez većih incidenata, ali sigurnosni automobil je rano ušao na stazu jer se Yuki Kunoda zaustavio na zavoju 10 druge Alfa Taurija. Stoga je trka usporena na dva kruga.

Nakon trećeg ovogodišnjeg trijumfa, Hamilton vodi u ukupnom poretku sa 94 boda, 14 bodova više od Verstappena, dok je Botas treći sa 47 bodova.

Ovogodišnje prvenstvo Formule 1 nastavlja se 23. maja, Velikom nagradom Monaka.